Instalacje fotowoltaiczne, jak wszystkie instalacje elektryczne, są pewnym zagrożeniem, w przypadku wystąpienia pożaru, dla ekip gaśniczych. Dzieje się tak ze względu na występowanie wysokich napięć, które są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzkiego.
Jakie napięcia występują w instalacjach fotowoltaicznych?
Pojedynczy moduł fotowoltaiczny, z reguły w stanie OC, nie przekracza napięcia 50VDC. Jednak moduły te łączymy w tzw. łańcuchy, które są szeregowym połączeniem ogniw fotowoltaicznych. Taki sposób łączenia powoduje, że na przewodach dołączanych do falownika występują napięcia rzędu setek volt(nawet do 1000V -1kV).
Napięcia bezpieczne DC.
Wiemy, że w przypadku środowisk suchych napięcie stałe bezpieczne wynosi 120V zaś w warunkach wilgotnych jest to już tylko 60V. Takie ograniczenia powodują, że już nawet połączenie 2 modułów może wytworzyć niebezpieczne napięcie DC.
Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną aby nie stanowiła zagrożenia dla ekip gaśniczych w przypadku wystąpienia pożaru?
Prawidłowo wykonana instalacja fotowoltaiczna jest bezpieczna jednak, z reguły, urządzenia przetwarzające czyli falowniki są, w przydomowych wykonaniach, umieszczane w budynku np. w garażu i tam są doprowadzane przewody od paneli fotowoltaicznych. Wyłączenie napięcia od strony AC w przypadku pożaru, zatrzymuje pracę falownika oddającego wytworzoną energię do sieci elektroenergetycznej, synchronizując się z przychodzącym z sieci napięciem. W przypadku braku źródła synchronizacji, praca zostaje przerwana. Jednak na przewodach wprowadzonych do budynku, nadal występuje niebezpieczne napięcie DC.
W takim przypadku konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń np. z rodziny fotowoltaicznych wyłączników pożarowych FPS-1000. Stosuje się je aby mieć gwarancję braku niebezpiecznych napięć na przewodach fotowoltaicznych wprowadzonych do budynku.